Levoča
Základné ukazovateľe
Mesto má bohatú históriu a začalo ju písať začiatkom 13. storočia, kedy sa pri pôvodných slovanských osadách, na území dnešnej Levoče, usídlili nemeckí prisťahovalci, Sasi. Ich príchod znamenal pre Spiš dôležitý rozvoj v obchodovaní, remeslách a baníctve. V roku 1271 sa Levoča stala hlavným mestom Spoločenstva spišských Sasov a sídlom samosprávy 24 spišských miest.
Zásluhou výhodnej polohy na križovatke starých obchodných ciest a vďaka panovníckym privilégiám v 15. a 16. storočí došlo k najväčšiemu rozkvetu mesta v oblasti architektúry, vzdelanosti, kultúry, umenia i remesiel. Levoča bola jedným z ústredných centier renesancie a humanizmu v Uhorsku. Patrila medzi najvýznamnejšie slobodné kráľovské mesta.
Súčasné mesto je mestskou pamiatkovou rezerváciou, jej bývalé bohatstvo dokumentuje množstvo historických gotických a renesančných stavieb. Levoča bola kultúrnym centrom reformácie na Slovensku. Od roku 1624 pracovala v meste tlačiareň. Úpadok mesta nastal za protihabsburských povstaní v 17. storočí. Jej hospodársku stagnáciu spôsobili aj požiare, boje o panovnícky trón, povstania, vojny a hlavne odklonenie pôvodnej železničnej trasy pri stavbe Košicko–bohumínskej železnice od Levoče na Spišskú Novú Ves.
V 40. rokoch 19. storočia bola Levoča strediskom Slovenského národného hnutia štúrovskej generácie. Práve tu po prvýkrát zaznela slovenská časť hymny „Nad Tatrou sa blýska“.
Svojimi historickými stavebnými pamiatkami patrí Levoča k najvýznamnejším mestám na Slovensku. Na historickom námestí je viac ako 50 gotických, renesančných a ranobarokových patricijských domov s arkádovitými vnútornými dvormi. Po obvode historického jadra sú zachovalé časti gotických mestských opevnení zo 14. a 15. storočia v dĺžke 2 km. Reštaurované sú viaceré bašty, veže, Košická a Menhardská brána.
Spolu so Spišským hradom, Spišskou Kapitulou a prírodným prostredím v spojení s pútnickým fenoménom vytvára najhodnotnejšiu, historicky neporušenú oblasť stredovekého osídlenia Spiša, ktorá nemá obdobu v svojom rozsahu, rozmanitosti a stupni dochovania v európskom kontexte A to bolo dôvodom, že od roku 1993 boli spoločne zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Atrakcie v okolí
ZOO Bratislava
Consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci...
BratislavaJasovská jaskyňa
Sagittis deleniti autem eleifend itaque platea maiores laudantium? Veniam voluptatum congue aliqua. Nemo porta sunt saepe sollicitudin excepturi quod alias molestie...
KošiceSlnečné jazerá Senec
Slnečné jazerá v meste Senec patria medzi najnavštevovanejšie letné strediská Slovenska.
SenecMúzeum moderného umenia
Consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci...
BratislavaBojnický zámok
Bojnický zámok patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Stojí na travertínovej kope nad mestom.
Bojnice